V tomto článku sa pozrieme na to, ako zbohatnúť a získať životný štýl, v ktorom za vaše výdavky platia dividendy z investícii a úroky a nie vaša práca (čas) a ako to môžete pri finančnej gramotnosti dosiahnúť aj vy už pri priemernom plate (nie, nemusíte zarábať, 3,5,10 tisíc mesačne aby ste dosiahli pasívne príjmy).

Pri téme „Ako zbohatnúť“ sa pozrieme na 5 hlavných tématických okruhov:

 • Ako zarobiť (Zarábanie peňazí)
 • Ako manažovať príjmy a výdavky (Majetok a dlh)
 • Ako šetriť (Ako šetriť a získať obrovskú likviditu)
 • Ako neprísť o získané peniaze (Diverzifikácia a lakomstvo)
 • Ako investovať (Investovanie a pasívne príjmy)

Všetko do podrobna vysvetlené v tomto až prííííííliš dlhom článku.

PS: Snažím sa podeliť o všetko o čom ohľadom zarábania/bohatnutia viem a vysvetliť to jednoducho, ako je to možné. Ak v článku narazíte na časť ktorá vám je nejasná, mala by byť určite objasnená v neskorších častiach tohto článku. Ak by vám bolo aj napriek tomu niečo nejasné, opýtajte sa v diskusii. Rovnako ak odhalíte nejaké chyby, dajte mi vedieť v diskusii alebo na e-mail aby som ich mohol prípadne opraviť.

Zarábanie peňazí

Pracovný pomer, alebo podnikanie?

Pre odpoveď na otázku „prečo?“ sa pozrime na štatistiky USA (k slovenským sa nedostanem a dáta by boli ajtak skreslené).

Podľa dát MassMutual.com nájdeme v priemernej vzorke 100 ľudí nájdeme 97 pracujúcich a 3 podnikateľov. Do tiaľ je všetko OK, ale zaujímavé to začne byť, keď sa pozrieme na ich pomer z hľadiska investičných možností podľa veľkosti ich likvidných prostriedkov.

 • Na každých 100% ľudí s voľnými investičnými prostriedkami na úrovní 100-500 tisíc USD pripadá 17% podnikateľov.
 • Na každých 100% ľudí s voľnými investičnými prostriedkami na úrovní 500 tisíc – 1 milión USD pripadá 27% podnikateľov.
 • Na každých 100% ľudí s voľnými investičnými prostriedkami na úrovní 1-10 miliónov USD pripadá 52% podnikateľov.
 • Na každých 100% ľudí s voľnými investičnými prostriedkami na úrovní 10-50 miliónov USD pripadá 86% podnikateľov.

Týmto v žiadnom prípade neznevažujem pracovný pomer, iba ilustrujem, že čím bohatší človek je, tým je väčšia šanca, že si na svoj majetok zarobil podnikaním (ak sa nepozeráme na ľudí ktorí majetok zdedili, alebo získali korupčne).

Výhody podnikania

Pokúsim sa rozviesť myšlienky, prečo je jednoduchšie zarobiť obrovské množsto peňazí podnikaním a nie zamestnaneckým pomerom.

Čas

 • V zamestnaní si výmenou za váš čas „kupujete“ peniaze.
 • V podnikaní si výmenou za vaše peniaze „kupujete“ čas.

No a teraz trochu základnej matematiky.

Povedzme že chcete pracovať od 25 do 67 rokov. To znamená, že máte 42 rokov pred sebou. A teraz…

 • 42 rokov x 12 mesiacov je 504 mesiacov.
 • 504 mesiacov x 4 týždne je 2016 týždňov.
 • 2016 tyždňov x 5 pracovných dní je 10,080 pracovných dní.
 • 10080 pracovných dní x 8 hodín je 80,640 hodín.

To znamená, že do odchodu do dôchodku vám zostáva (ak máte 25 rokov a začali ste pracovať) 80,640 hodín ktoré môžete vymeniť za peniaze.

A teraz sa pozrime, koľko vám to prinesie podľa jednotlivých mzdových pásiem:

 • 241,920 eur pri 3e/h mzde
 • 403,200 eur pri 5e/h mzde
 • 806,400 eur pri 10e/h mzde
 • 1,000,000 eur pri 12,4e/h mzde
 • 1,612,800 eur pri 20e/h mzde

Tzn. na to aby ste za celý život zarobili aspoň 1 milión eur, potrebujete zarábať cca 1948 eur mesačne. A to sa bavím iba o počtoch z hlavy a nehovorim o čistej, hrubej, superhrubej mzde a nerozoberám veci ako náklady na život, dane, sviatky, choroby atď.

Ja ako podnikateľ naopak pracovnú silu nakupujem a rozdiel medzi hodnotou ktorú vytvoria a mzdovými nákladmi na nich (a samozrejme ostatnými nákladmi) tvorí môj zisk pred zdanením. Čím úspešnejší môj model je, tým viac ľudí môžem zamestnávať. A čím viac môžem zamestnávať, tým viac pracovných hodín mám vo svojích rukách (aj keď ja paradoxne nemusím pracovať skoro vôbec, ak nechcem).

Dane

Daňové zaťaženie právnických osôb (s.r.o., a.s.) je nižšie ako daňové a odvodové zaťaženie fyzických osôb (zamestnanci, živnosť).

Príklad:

Povedzme že máte ako zamestnanec hrubú mzdu 5,000 eur (jedná sa o veľké číslo, v tomto prípade slúži pre jednoduchú ilustráciu).

Vaše odvody budú tvoriť 522 eur a 845 eur bude tvoriť daň z príjmu.

Vaša čistá mzda bude 3602 eur.

Pozor. Tu treba pripomenúť, že existujú ešte „odvody zamestnávateľa“. Zamestnávateľ vám však nedáva nič zadarmo a „odvody zamestnávateľa“ sú len skryté zdanenie. Pokiaľ ich zarátame do výpočtu, dostávame sa na superhrubú mzdu vo výške 6457 eur.

Daňové a odvodové zaťaženie vašej práce je na úrovni cca. 45% a podotýkam že nemôžete pracovať s nákladmi.

A teraz sa na to pozrime z pohľadu majteľa s.r.o podľa toho či si vyplatí alebo nevyplatí minimálnu mzdu.

a) Nevyplatíte si minimálnu mzdu (nepočíta sa vám dôchodok)

6457 eur zisk je po 22% daňi 5036 eur.

5036 eur je po 14% odvodoch z dividend 4331 eur.

Pri tej istej sume sa dostávate na rozdiel 729 eur v prospech podnikania.

b) Vyplatíte si minimálnu mzdu (počíta sa vám dôchodok)

Minimálna hrubá mzda je 380 eur. Po daniach a odvodoch je to 339 eur. Superhrubá je 475 eur.

6457 eur zisk – 475 (mzdové náklady) je  5982 eur.

5982 eur zisk je po 22% dani 4665 eur.

4665 eur je po 14 odvodoch z dividend 4012 eur.

Po pripočítaní mzdy máte čistých 4351 eur.

Pri tej istej sume sa dostávame na rozdiel 749 eur v prospech podnikania.

Daňové a odvodové zaťaženie vašeho podnikania a práce je na úrovni cca. 33% a podotýkam že môžete pracovať s nákladmi.

pozn.red. kalkulácie boli vypočítané s pomocou mzdovej kalkulačky na stránke sme.

Náklady

Pri podnikaní viete navyše časť vaších výdavkov čiastočne schovať ako náklady. Tankovanie, auto, mobilný telefón a ostatné položky tak viete platiť ako „náklad“ a tým si znížite zisk, ale zároveň dané výdavky platíte nezdanenými peniazmi z obratu (ako však toto nastaviť už je samozrejme následne na vašom účtovnikovi).

Pri zamestnaní s nákladmi pracovať neviete, tankovanie, mobil, elektronika atď. si hradíte zdanenými peniazmi.

Nikdy nebudete  bohatý, ak to všetko miniete

Stať sa skutočne bohatým, nadobudnúť majetok a vlastniť aktíva, ktoré mi dávaju pasívne príjmy z ktorých dokážem žiť a financovať svoje fixne výdavky (auto, strava, byt, cestovanie, zábava…) nebude pre väčšinu z nás možné nikdy, pokiaľ sa nenaúčime manažovať vlastné výdavky.

Samozrejme, pokiaľ zarábate niekoľko tisíc, alebo desiatok tisíc mesačne, môžete bohatnúť a nadobúdať majetky a likviditu aj pri bezhlavom míňaní, ale ak patríte medzi väčšinu, ktorej strop bude maximálne 2-5 tisíc eur, skutočné zbohatnutie bez šetrenia a manažovania výdavkov pre vás nebude možné (pozn. pod bohatstvom myslím slobodu, život bez stresu a pasívne príjmy ktoré vykryjú životné náklady. BMW na lízing a dom na hypotéku o ktorý pre platobnú neschopnosť prídete okamžite ako vás vyhodia z roboty a do dvoch mesiacov nenájdete novú, nie je bohatstvo, ale jeho ilúzia).

V nasledujúcich častiach tohto článku sa preto pozrieme podrobne na dlh, majetok, investície, zložený úrok a ako ich využiť vo svoj prospech.

Príbuzné články:

Majetok a dlh

V tejto sekcii sa pozrieme na typy majetkov ktoré môžete vlastniť (aktíva / pasíva) a pozrieme sa na dlh (dobrý / zlý dlh), za akých príležitostí ho môžete využiť na zbohatnutie a kedy by ste sa mu naopak mali vyhýbať.

Aktíva a pasíva

Aktíva

Aktívum je čokoľvek čo si udržuje, alebo zvyšuje hodnotu a prináša príjmy.

 • akcie, dlhopisy a etf ktoré dlhodobo rastú na hodnote a vyplácaju dividendy
 • podiel vo firme či už ako investor, alebo majteľ
 • byt, pôda, alebo dom, ktorý udržuje/zvyšuje svoju hodnotu a prinaša nám príjem z prenájmu
 • patenty alebo autorské práva, vďaka ktorým máte rentu vo forme tantiémov, alebo licenčných poplatkov
 • luxusné hodinky, obrazy, šperky, veterány atď.

Svoje zarobené peniaze sa snažím v čo najväčšej miere investovať do aktív, pretože tak dokážem udržovať a zvyšovať hodnotu môjho majetku. Pasívny príjem z ich vlastníctva mi dáva možnosť reinvestovať ešte viac prostriedkov, alebo naopak pracovať menej alebo vôbec a žiť iba z úrokov a dividend.

Pasíva

 • Pasívum je čokoľvek čo stráca na hodnote a zvyšuje mesačné výdavky.
 • byt alebo dom v ktorom bývam
 • auto v ktorom jazdím
 • pernamentka do posilňovne, alebo mobilný paušál

Tieto výdavký su samozrejme dôležité, pretože sú nevyhnutné pre život, podnikanie a šetria čas. Som majteľom auta, pretože potrebujem denne vybaviť množstvo vecí a jeho vlastnícvto mi aj napriek zvýšeným výdavkom pridáva vaššie príjmy vo forme ušetreného času oproti ceste MHD, ktorý môžem venovať práci. Snažím sa však o efektivitu a preto vidím auto ako spotrebný tovar od ktorého chcem najlepší pomer ceny a úžitku a nie ako tovar ktorým si mám v očiach iných ľudí zvyšovať spoločenský status.

Dlhy a úvery

Tendencia zjednodušovať platí aj pri pohľade na dlh a je to chyba. Dlh je (pri snahe zbohatnúť) zlý, pokiaľ financuje konzumné správanie a refinancuje pasíva ktoré by sme si inak nemohli dovoliť a ktoré sú zbytočné. Dlh je naopak výhodný v situáciach, kedy nám dáva možnosť efektívne prerozdeľovať svoje finančné prostriedky a udržovať a zvyšovať tak príjmy a hodnotu majetkov.

Dlh znamená vyššie finančné prostriedky teraz vymenené za menej finančných prostriedkov v budúcnosti.

Zlý dlh

Za zlý dlh pokladám dlh, ktorý:

 • financuje pasíva ktoré by sme si inak nemohli dovoliť
 • úrok vyšší ako priemerný percentuálny výnos v mojom portfóliu (akcie, dlhopisy, majetok)

Zlý dlh financuje plýtvanie na pasíva (autá, elektronika, značkové oblečenie…) ktoré strácajú na cene a by sme si inak nemohli dovoliť a jeho úročenie sa zvyčajne pohybuje nad 7-8 percentami a vyrovnáva alebo prevyšuje výnos aktív, čím zbytočne znižuje hodnotu môjho majetku.

Pokiaľ si vezmete dlh na financovanie drahšieho auta, než aké potrebujete a aké si môžete dovoliť, meníte svoj budúci príjem za „status“ ktorý v skutočnosti nemáte a tratíte hneď dva krát. Za prvé, vyhadzujete peniaze za statok ktorý stratí 50-70% hodnoty do 5 rokov od jeho kúpy a k za druhé, si beriete na krk úväzok s úrokom rozmedzi 6-12% ročne.

Je oveľa výhodnejšie kúpiť auto za hotovosť a ušetrené peniaze radšej alokovať do aktív, ktoré majú tendenciu udržať/zvýšiť svoju hodnotu.

Dobrý dlh

Za dobrý dlh pokladám dlh, ktorý:

 • nám dáva možnosť efektívne prerozdeľovať svoje prostriedky a zvyšovať tak majetok a obrat
 • má úrok, ktorý sa blíži inflácii a je nižší ako priemerný ročný výnos mojích aktív
 • financuje nákup aktív a prostriedkov ktorých výnos bude vyšší ako obsluha dlhu

Takýto dlh mi pomáha uchovávať hodnotu môjho majetok a zvyšovať moje budúce príjmy a hodnotu môjho majetku, vďaka čomu v dlhodobom horizonte bohatnem.

Príklad:

Mám voľných 200 tisíc eur a nemám kde bývať. Môžem si za ne kúpiť byt, investovať ich, alebo ich investovať a vziať byt na hypotéku.

a) kúpim byt – byt v ktorom bývam je pasívum, keďže mi nezarába, naopak platím ešte za energie a prípadné opravy. Nezískam nič, naopak za 200 tisíc nakúpim fixné náklady na úrovni 200-300 eur mesačne.

b) peniaze investujem – konzervatívne portfólia (akciové indexy a dlhopisy) dosahuju dlhodobo bežne 7-8% návratnosť. Pri 200t investovaných to znamená 14-16 tisíc eur ročne v pasívnych príjmoch. Následne stačí navštíviť stránku ponúkajúcu prenájmy a zistíte, že byt v hodnote 200 tisíc viete prenajímať zariadený za 850 eur mesačne aj s energiami. 850×12=10,200 eur.

Zvolením prenájmu namiesto vlastníctva tak viete bývať v rovnakom štandarde a šetriť 3800-5800 eur ročne (a k tomu ďalších 3-4 tisíc na nákladoch na energie a nábytok).

c) kúpim byt na hypo a peniaze investujem – 200,000 eur pri 3% ročne a 30 rokoch znamená mesačnú splátku 845 eur + opäť ilustračných 300eur na priemerné náklady (energie, spotrebiče). 1145 x 12 = 13,740 eur ročne. V závislosti od výkonnosti investičného portfólia (v ktorom mám zmienených 200 tisíc) budem (v prípade, že jeho ziskami financujem hypotéku a náklady) ročne získavať 200 eur pri 7% a 2200 eur pri 8% ročnej návratnosti.

V tomto prípade mi stále ostáva likvidita na úrovni 200 tisíc a zároveň sa za 30 rokov „zadarmo“ stanem vlastníkom bytu v ktorom bývam.

Dlh mi v tomto konkrétnom prípade (a podobných je mnoho) paradoxne pomáha byť ešte bohatším.

Ako šetriť a získať rýchlo obrovskú likviditu

Ako a prečo šetriť

Každý výdavok na pasívum, ktoré nepotrebujem, ma oberá o peniaze ktoré by som mohol investovať do kúpy aktív ktoré mi naopak peniaze prinášajú.

 • každý iPhone, nové hodinky, značkové oblečenie alebo akákoľvek iná hračka sú pasívom ktoré strácaju hodnotu
 • väčšina aktív ako reality, akcie, dlhopisy sú aktívami ktoré si udržujú a zvyšujú hodnotu (a prinášaju príjem)

Pri plánováni svojich výdavkov sa preto snažim o maximálnu efektivitu. Kupujem len to čo potrebujem a snažím sa nájsť najlepší pomer ceny a úžitku. Ušetrené peniaze, za ktoré by som mal „hračky“ radšej investujem.

„Prečo to robím? Není potom život nuda?“

Z krátkodobého hľadiska si podľa mnohých ľudí „neužívam život“ (čítaj. neopíjam sa každý deň v meste, nevlastním breitlingy a nevozím sa v BMW na lízing) ale z dlhodobého hľadiska si tým kupujem pocit bezpečia, pretože v prípade veľkých neplánovaných výdavkov nemám problém ich finančne vykryť a vďaka rastúcim pasívnym príjmom už pomaly neviem ako znie zvonenie budíka a pracujem kedy chcem a nie kedy musím (pretože ak sa mi nechce, pasívne príjmy mi zaplatia život). Výmenou za odopretie krátkodobého potešenia vo forme hračiek som si kúpil slobodu a život v ktorom je viac šťastia, pohody a menej stresu.

Nekupujte čo nepotrebujete

Ja viem, iPhony, mobily, autá, luxusné oblečenie… to všetko je super ale každá z týchto hračiek niečo stojí a je potrebné spraviť si hranicu, kedy zvyšuje moju efektivitu a pomáha mi bohatnúť a kedy je to už zbytočné míňanie peňazí. iPhone mi neskutočne zvyšuje produktivitu a preto ho samozrejme vlastním aj ja, ale snažím sa za každú cenu pri jeho kúpe dostať ten najlepší deal a nechávam si ho dokým sa nepokazí, nemením ho len pre to, že vyšiel nový. Rovnako auto je vinikajúca pomôcka, pretože pri miliónoch vecí, ktoré potrebujem denne vybaviť mi šetrí množstvo času, ale po meste ma presunie rovnako rýchlo malá desaťročná toyota, ako najnovšie BMW. V tom prvom príklade však budú prevádzkové náklady aj kúpna cena mnohonásobne nižšie.

Tým samozrejme nehejtujem luxusné autá, ale pri kúpe je dôležité zvážiť aký vplyv bude mať daný nákup na môj celkový cash flow. Pokiaľ mám v aute 5-10% likvidných assets, kľudne, ale pokiaľ by som mal prísť o slobodu a kľud, výmenou za tento typ luxusu, tak nie, neprosím.

Takto ušetrené peniaze radšej investujem do aktív ktoré majú tendenciu udržať cenu a priniesť mi rentu, nie do pasíva, ktoré bude akurát strácať na cene.

Hračky kupujem zásadne z výnosov a úrokov, nikdy nie z principalu (príklad. pokiaľ mám investovaných 100k eur s 10% výnosom, tak si vyberám napr. auto ktoré viem financovať zmieneným 10% výnosom z kapitálu, nie predajom majetku v ktorom mám investované).

Držte svoje výdavky nízko

Týmto prístupom k financiam síce nezapôsobím na platinovú dievčinu v nočnom podniku, ani na známych predháňajúcich sa v tom, kto ma luxusnejšie auto (na lízing) ale výmenou za to získavam slobodu, pokoj a život bez finančných stresov.

Tento prístup prenášam, samozrejme, na všetky výdavky – paušál, oblečenie, strava, ubytovanie, auto… všetko spotrebné sa snažím získať s najvýhodnejšim pomerom ceny/výkonu, nie podľa toho ako to pôsobi na okolie. Všetky peniaze navyše radšej šetrím a reinvestujem.

A samozrejme ešte raz zdôrazňujem… tým nehovorím, že luxusné statky nemajú zmysel, ale pri ich kúpe (v prípade, že sa chcem stať skutočne bohatým) si dávam sakra pozor na to, či si ich skutočne môžem dovoliť – pokiaľ by som mal vymeniť zbytočný luxus za nižší net worth a stratu časti slobody, alebo zníženie príjmov, nekupujem… Hračky financujem z úrokov a dividend, nie z principalu.

Bohatstvo na papieri vs. skutočné bohatstvo

Na prvý pohlad je lepšie mať peniaze uložené v prosperujúcej firme. Lenže aj keď sa môže dlhodobé 100% vlastnenie firmy zdať ako výhodné, nečakané problémy môžu nastať kedykoľvek a nie je vhodné vsadiť na jednu kartu.

Napr. prosperujúce webové podnikanie s obratom 10k eur mesačne sa môže zdať ako tá najlepšia vec na svete a ponuky na úrovni 12-18 mesačného obratu považuje mnoho majteľov za „malé“ a radšej sú 100% vlastníkmi, lenže… Nečakané udalosti (ako napríklad strata návštevnosti pre zmeny vo vyhľadávaní v google, alebo zmeny v podmienkách možnosti reklamy v segmente danej firmy) môžu úspešný biznis poslať zo dňa na deň do kolien a z tisícok eur mesačne sa môžu kedykoľvek stať stovky.

Vo svete veľkého biznisu sa stačí pozrieť na firmy ako blackberry, alebo nokia… trh sa mení obrovskou rýchlosťou a ani veľká korporácia so známym menom a množstvom patentov nie je zárukou istých príjmov do budúcna. Vyšší podieľ vo firme znamená zvyčajne vyšší výnos, ako by rovnaký kapitál priniesol z peňazí uložených v realitách, dlhopisoch, akciách a v účtoch v banke… ale v prípadných problémoch firmy sa papierové bohatstvo dokáže zo dňa na deň zmenšiť o desiatky percent.

Je preto vhodné jednak šetriť a nemíňať všetky zarobené peniaze a rovnako v priaznivých podmienkach postupne pedávať časť podielu (alebo celý podiel) vo firme a získané peniaze investovať do bezpečnejších aktív.

Ako získať obrovskú likviditu

V predchádzajúcom odstavci som opísal, prečo je vhodné presúvať časť majetku z rizikovejších aktív do menej rizikových aktív. V prípade, že ste majteľom úspešnej firmy, tu sú 3 hlavné možnosti, ako môžete čiastočne/úplne vystúpiť.

3 typy výstupu z firmy

Akvizícia

100% výstup z firmy, odpredanie 100% akcií. Napr. akvizícia start-upu inou technologickou firmou.

Rekapitalizácia

Predaj podielu vo firme výmenou za likviditu. Vzdávate sa časti akcií (a tým podielu na zisku), čoho stratou však získavate okamžitú hotovosť a naďalej ostávate manažérom a väčšinovým vlastníkom.

Manažérsky odkup

Forma akvizície, kedy momentálny manažment (alebo zamestnanec) odkúpi časť, alebo celú vašu spoločnosť. Môže sa financovať mixom pôžičky (pre okamžité čiastočné vyplatenie) a budúcimi podielmi na zisku.

Čo robiť s získanou likviditou

Všeobecne sa radí potešiť niečim malým a zvyšok reinvestovať do bezpečných aktív ako dlhopisové, akciové indexy a reality. Osobne sa riadim pravidlom, že 10% je na hranie (dovolenka, luxusné hodinky, čokoľvek v budgete…) a zvyšok reinvestujem do nových projektov a do burzového portfólia.

 

Diverzifikácia a lakomstvo

Diverzifikácia

Čo to je

Wikipédia to vysvetlí lepšie ako ja, takže citujem:

„Diverzifikácia je štandardná metóda riadenia a limitovania investičného rizika. Rozdelením celej investície medzi väčší počet menších investícií sa zníži angažovanosť a riziko plynúce z jednej konkrétnej investície. Investície, ktoré sa skombinujú do rôznych aktív, ktoré navyše spolu minimálne korelujú, vedú k výnosom s podstatne nižšou volatilitou a celkovým nižším rizikom.“ 

zdroj a možnosť prečítať si viac na Wikipedia.sk

Prečo je dôležitá

Chamtivosť dokáže zahmliť úsudok nejednému rozumnému človeku a diverzifikáciu pre to využívam pre rozloženie rizika. Je samozrejme, že 50% ročná návratnosť znie lepšie ako 2-5% návratnosť, lenže s tou prvou zvyčajne rovnako rýchlo stúpa aj riziko, že o všetky peniaze prídem.

Som konzervatívny investor, nie gambler a minimalizovať možné straty na mojom celkovom majetku je pre mňa rovnako dôležité ako prípadný zisk a preto investície delím medzi konzervatívne (vďaka ktorým môj majetok nepadá, ale naopak pomaly rastie) a len malú časť finančnych zrojov mimo podnikanie investujem v rizikových investíciach.

Pokiaľ mám možnosť získať…

 • 5% s 100% pravdepodobnosťou zisku a 0% šancou na stratu
 • 10% ročne kedy šanca na rast je 90% a šanca na miernu stratu je 10%

…sú pre mňa tieto príležitosti zaujímavejšie, ako pochybné investície s návratnosťou desiatok až stoviek percent ročne.

Tým samozrejme nehovorím, že nerobím aj riskantné investície, ale dám si sakra pozor aby som poznal všetky nástrahy a riziká danej investície a pracujem iba s peniazmi, ktorých strata pre mňa nič neznamená.

Investovanie a pasívne príjmy

V tejto sekcii vám najprv vysvetlím čo je zložený úrok (využívaný pri investovaní do akcií a dlhopisov) a následne vám ukážem jednotlivé assets, do ktorých môžete investovať.

Zložený úrok (Compound interest)

Zložené úrokovanie je spôsob pripočítavania úrokov k istine, kedy sa vypočítaný úrok pripočíta na konci úrokovacieho obdobia a v ďalšom období sa úrok vypočíta z tejto navýšenej sumy. (citované z wikipédie)

Zložený úrok sa využíva v šporení skrz investovanie na akciových a dlhopisových trhoch, kde dokážete aj pri malých mesačných sumách vďaka zloženému úročeniu nahromadiť obrovské úspory.

Príklad: Pozrite sa, ako bude vyzerať váš účet po prvotnom vklade 5000 eur a následne 20 rokoch šporenia 300 eur mesačne a konzervatívnom 7,5% úročení:

zlozeny urok 20

Zložený úrok vám zarobí najviac v posledných rokoch – pozrite čo sa stane, pokiaľ budete šetriť nie 20, ale ešte ďalších 10, tzn. dokopy 30 rokov.

zlozeny urok 30

Počas prvých 20 rokov vám depozit 77000 eur prinesie 112,461 eur len na úrokoch, dokopy 189,461 eur. 30 rokov vám prinesie pri absolútnom depozite 113,000 eur 340,867 eur na úrokoch, dokopy 453,867 eur.

Kalkulačku, skrz ktorú si môžete vyskúsať podobný výpočet nájdete na tomto odkaze.

Kam investovať

Akcie a dlhopisy

Investovanie do akciových a dlhopisových indexov. V tomto článku je opísané iba v úplných základoch. Pre hlbšie pochopenie odporúčam prečítať Boogleheads three-fund portfólio – investičnú stratégiu podľa ktorej investujem aj ja.

Akcie

Výhoda je vysoký výnos. Napr. total anual return v S&P 500 spolu s dividendami je 15,79% (pred infláciou, zdroj wikipedia) čo je výrazne vyššie zhodnotenie ako pri dlhopisoch. Nevýhodou je, že ekonomika je cyklická a rovnako ako môžete na indexoch získať 20+% ročne, vaše portfólio môže v prípade krízy zaznamenať rovnako rýchly pokles.

Dlhopisy

Nižší výnos, vysoká bezpečnosť. V portfóliu slúžia ako ochrana pred poklesmi na burze. Ich nevýhoda je nižší výnos, ich výhoda je že v krízovych časoch držia cenu/rastú na hodnote a tak znižuju krátkodobé straty na portfóliu v prípade krízy a poklesov akciových indexov. Ekonomika je cyklická, krízy sú normálne rovnako ako bubliny (skvele to vysvetluje Ray Dalio v „How economic machine works„) a krátkodobých poklesov sa netreba báť (skôr ich beriem ako príležitosť na lacný nákup), ale to platí ak som mladý. V prípade vyššieho veku pred odchodom do dôchodku by pre mňa pokles na burze znamenal reálne problémy (pretože v 50-60 rokoch nechcem/nemôžem čakať 5r, kým sa trh vráti na pôvodné/vyššie hodnoty) a preto sa so zvyšujcim vekom odporúča znižovať expozíciu v akciových indexoch a naopak zvyšovať objem peňazí v dlhopisoch.

Čo ak nastane kríza?

Kríza nie je problém. Historicky sa trhy vždy vracajú na rovnakú/vyššiu úroveň (graf histórie vývoju S&P 500 na tomto linku) takže krízy vnímam ako príležitosť na lacný nákup, nie ako problém. Ako je však spomenuté vyššie v sekcii dlhopisy, s rastúcim vekom sa odporúča proti tejto situácii ochraňovať postupným predajom akcií a nákupom dlhopisov.

Reality

Osobne nie som očarený realitami ako väčšina slovenska. Pri investícii do bytu sa budem pozerať na suché čísla (koľko mi byt zarobí?) a nie na na slovensku populárne „kup byt lebo je to investícia“ kde po otázke „aký ma výnos? prečo je výhodnejší ako akcie/dlhopisy?“ zvyčajne nenasledujú racionálne argumenty.

Napríklad: Byt v hodnote 100,000 eur mi na nájomnom (bez energií) prinesie 400e/mesačne. Dokopy je to 4800eur ročne pred daňou. Lenže to je len pri plnej obsadenosti. Povedzme že pri desiatich rokoch bude byt 1 rok neobsadený, čo ma posúva z 48,000 revenue za 10 rokov na 43,200 eur. Byt počas toho zmení 3x nájomcu, čo ma bude stáť zakaždým 2 násobok mesačného nájmu ako odmenu pre realitnú kanceláriu. – 2400 a som na 40,800 eurách. Následne ešte rátam problémy ako pokazená práčka, chladnička, výmena opotrebovaného nábytku (preinvestovanie napr. 4000 eur za 10 rokov) a som na 36,800 eurách.

38,600 delené 10 je 3,860 eur ročne – tzn. 3,86% ročný výnos na mojích 100 tisíc eurách. Pred z danením… To je výnos, ktorý dosiahnem aj na štátnych dlhopisoch len s jedným rozdielom – štátny dlhopis mi nebude vyvolávať, že sa mu pokazila práčka a ani s nim nebudem musieť riešiť, kto zaplatí premalovanie steny obliatej kávou.

Disclaimer: Tým nechcem povedať, že prenájom bytu je nevyhnutne zlá investícia, ale chcem poukázať na to, že si je potrebné ju poriadne prepočítať pred tým, ako do nej vložíte peniaze. Byty sú, samozrejme, podobne ako dlhopisy super ako diverzifikácia, aby som zmenšil straty v portfóliu. Avšak v prípade, kedy mám na investovanie disponibilných napr 50-100k (a je to môj celý net worth), tak na 99% nájdem mnoho lepších (výnosnejších) investícii, ako je nákup bytu.

Terminované a šporiace účty

Nevýhodou je relatívne nízky výnos, výhodou je naopak vysoká bezpečnosť. Zaujímavými sa stávaju v obzvláš prípade, ak má banka krátkodobú/dlhodobú akciu – napr. momentálne 5% šporenie v primabanke.. Konkrétne toto platí však iba v prípade študentského účtu s vkladom 1000 eur (kedy je účet zdarma  a s 2% úročením aj na vklade), – normálny účet spolu so sporením je nevýhodny takmer za každých okolností -vysvetlené v blogu Jany Šturcovej na blog.sme.sk.

Prehľad sporení a terminovaných účtov nájdete napríklad na finančnej hitparáde.

Pôžičky

Požičanie známemu

Pokiaľ váš kamarát, alebo známy potrebuje požičať, môžete mu požičať priamo vy. V ideálnom prípade mu ponúknete nižší úrok ako banka (čím získa on) a vy tak získate investíciu so zaujímavou návratnosťou. Treba samozrejme poznamenať, že riziká (prípadné problémy ako hádky, nesplácanie, atď.) existujú a či ste ich ochotný podstúpiť. Vzory zmlúv pre uzavretie takejto pôžičky nájdete napr. na zmluvaopozicke.sk.

P2P pôžičky

P2P je skratka pre peer-to-peer požičiavanie (peer to peer znamená person to person – v preklade „človek človeku“) – tzn. požičiavanie online priamo medzi ľuďmi.

V praxi to nie je nič iné ako keby ste požičali peniaze vášmu známemu. Rozdiel je, že v tomto prípade nepožičiavate jednému človeku, ale desiatkam, stovkám, alebo tisíckam rôznych ľudí. Ste človek ktorý ma voľný kapitál a naproti tomu existuje niekto iný, kto si potrebuje požičať.

Medzi známymi existuje dôvera a podpísana zmluva o pôžičke, pri P2P požičiavaní dlžníka nepoznáte. V tomto bode vstupuje P2P sieť, ktorá sa stáva sprostredkovateľom medzi investormi (veriteľmi) a záujemcami o pôžičky (dlžníkmi).

Spoločnosť sa následne ubezpečí, či má dlžník šancu splatiť úver a dá mu ranting podla jeho bonity (A, B, C…) a následne vám ukáže ponuku, akému človeku s akým ratingom môžete požičiať. Následne sa stará (a rozdeľuje) prijatú splátku veriteľom.

Výhodou v P2P požičiavaní je, že nemúsite požičiavať celú sumu jednému človeku, ale môžete prispieť aj malé čiastky ako 10-25 usd/eur/gbp a rozdeliť ich medzi desiatky až stovky žiadateľov, čím diverzifikujete a znižujete riziko v prípade nesplácania pôžičky niektorým dlžníkom.

Zberateľstvo

Autá, obrazy, hodinky, šperky, známky… zvyčajne sa jedná o spotrebný tovar avšak nie je problém natrafiť na limitované edície luxusných značiek (či už nové, alebo z druhej ruky) s potenciálom rásť na cene. Samozrejme je nutné rátať s nižšou likviditou a možno nie vždy vysokým výnosom, ale peniaze si samozrejme treba užiť a napríklad luxusné náramkové hodinky, ktoré môžem nosiť na zápästí a tešiť sa z nich mi možno neprinesú rovnaký výnos, ako akciové indexy, ale na rozdiel od cenných papierov k ním mám emočný vzťah a pokiaľ sa môžem takýmto spôsobom potešiť a zároveň udržať hodnotu svojho majetku (prípadne dosiahnuť rast 1-4% ročne), nevidím na tom nič zlé.

Záver

V článku som zhrnul všetky pravidlá, ktorými sa v podnikaní a investovaní riadim a vďaka ktorým každoročne rastie môj net worth. Samozrejme nevylučujem, že môžem byť biased a v niektorých miestach môžu byť chyby – ak áno, neváhajte mi napísať do komentárov, alebo na mail a opravím to (ak máte pravdu, samozremje). Rovnako ak ste náhodný návštevník, vďaka za návštevu a ak je vám niečo nejasné, neváhajte sa spýtať v komentároch. A taktiež – ak vas tento článok zaujal a chcete jeho rady využiť, nepreberajte tieto informácie nekriticky, ale spravte si vlastný research, pred tým ako ich prípadne využijete. Aj tento už ajtak veľmi dlhý článok je stále len zhrnutie a na každý odstavec by sa dali písať/čítať nie blogy, ale celé knihy.

Doporučené čítanie: